Maneurop Reciprocating Compressor MTZ80-4VI
Product number: MTZ80-4VI
PLEASE LOGIN TO SEE PRICES
Application : H/MBP/AC
Nominal HP : 6.2/3
Oil Type : 175PZ
Power Supply : 440/3/50-60 V/Ph/Hz
Product Group : Comp Herm - Maneurop
Description
MTZ080-4
Application : H/MBP/AC
Capacity Control : No
Capacity HBP -5°C : 14250 kW Capacity HBP -5°C R448A : 14250 W
Power Supply Compressor : 400/3/50 460/3/60 V/Ph/Hz Swept Volume : 135.78 cm³
Technique : Kolv
Connection Type : Valve/Rotolock Discharge Connection Height : 74 mm
Discharge Connection Pipe Size : 3/4 in Discharge Line Connection Size : 1 1/4 in
Suction Connection Height : 265 mm Suction Connection Pipe Size : 1 1/8 in
Suction Line Connection Size : 1 3/4 in
Frequency : 50/60 Hz IP Class : IP55
LRA : 80 A MCC : 18 A
Power Supply : 440/3/50-60 V/Ph/Hz RLA : 13.6 A
Voltage : 380-400 V
Colour : Blue Cooling Type : Suction
Model Number : MTZ80HP4AVE Number Of Cylinders : 2
Type : MTZ
Commodity Code : 84143081 Country Of Origin : FRA
EAN : 5702428980487 Gross Weight : 42.75 kg
Diameter : 288 mm Height : 413 mm
Length : 288 mm Weight : 42 kg
Width : 288 mm
Motor Protector : Internal Motor Type : DOL
Oil Charge : 1800 cm³ Oil Equalization : 3/8'' flare SAE
Oil Type : 175PZ
Nominal HP : 6.2/3
R134a Capacity -10°C : 7252 W R134a Capacity 0°C : 12149 W
R404A Capacity -10°C : 13365 W R404A Capacity -30°C : 3951 W
R404A Nominal Capacity -5°C : 9160 W
R407A Capacity -10°C : 10343 W R407A Capacity 0°C : 17196 W